Zákon zní: „Stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách“.
Kdy a jak se můžete bránit
Výpověď musí být dána zaměstnanci písemně s minimálně dvouměsíční výpovědní lhůtou a zaměstnavatel je navíc ve výpovědi povinen důvod v dokumentu skutkově vymezit tak, aby jej nebylo možno zaměnit s důvodem jiným.
Obcházení ustanovení
V mnoha případech dochází k obcházení zákona a vytvoří se fiktivní organizační změna . Nelze ve stejný čas zvýšit počet zaměstnanců se stejným druhem práce a někomu z nich dát výpověď z důvodu nadbytečnosti. V tomto případě může pracovník podat žalobu na neplatnost výpovědi .
Podání žaloby a řešení soudní cestou
V soudním řízení se zkoumá , zda skutečně došlo k deklarovaným organizačním změnám , v jejichž důsledku se zaměstnanec stal nadbytečným . Pokud soud rozhodne, že je rozvázání pracovního poměru neplatné , zaměstnavatel musí pracovníkovi doplatit náhradu mzdy a také ho zaměstnávat i nadále .
Jaké jsou nároky na odstupné
Zaměstnanec, který dostal výpověď pro nadbytečnost , má nárok na odstupné . Jeho výše se určuje dle počtu odpracovaných let . Pokud pracovní poměr trval méně než 1 rok, náleží zaměstnanci jednonásobek průměrného výdělku a pokud 1 až 2 roky , má nárok na dvojnásobek průměrného výdělku. V případě pracovního poměru o délce minimálně 2 roky má nárok na trojnásobek průměrného výdělku.
Pozor na podepsání dohody
Někteří zaměstnavatelé se snaží přimět pracovníka podepsat výpověď dohodou bez nároků na odstupné . Uvedení nároku na odstupné je třeba si ohlídat v písemné dohodě o rozvázání pracovního poměru, aby se mohl domáhat svého nároku na odstupné soudně , pokud by ho zaměstnavatel nevyplatil.
Kdy se odstupné vyplácí
Odstupné bývá vypláceno po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu . Zákon ale nebrání tomu, aby se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodli, že bude odstupné vyplaceno v den skončení pracovního poměru nebo v pozdějším termínu. Pokud však zaměstnavatel neplní dobrovolně, je třeba to řešit soudně .