investovani_pr_xtb

Co znamená a jak se investuje do CDF?

Zkratka CFD znamená contracts for difference. Kontrakt pro vyrovnání rozdílů vytváří obchod mezi dvěma stranami, tedy investorem a brokerem (XTB) o pohybu ceny daného instrumentu.

CFD jsou deriváty, kdy podkladové aktivum ve skutečnosti nevlastníte. Jde o kontrakty s finanční pákou. Můžete profitovat jak na růstu, tak i na poklesu cen, na které spekulujete. CFD se obchodují na více než 3000 světových trzích zahrnujících měny, komodity, indexy, akcie a ETF.

CFD deriváty

Pokud si například chcete koupit jistý obnos akcií, výměnou za danou sumu získáte akciový certifikát, což je právní dokument, který potvrzuje vlastnictví zakoupených akcií. V rukou budete mít fyzický doklad až do doby, než je se ziskem prodáte. S CFD však nevlastníte skutečné akcie, ale jednoduše spekulujete a potenciálně profitujete na těch samých cenových pohybech akcie a můžete pozice řídit online přes platformu i bez kontaktování svého brokera. Vyzkoušejte si k tomu demo účet.  Další informace zde

CFD – kontrakty s finanční pákou

Expozice na trhu je vyšší, než je požadovaný počáteční vklad, který je současně nižší než celková hodnota investice. To znamená, že zisky či ztráty jsou zde výrazně vyšší než u jiného typu investice. Při používání páky nezapomínejte na skutečnost, že stejně tak, jak můžete zvýšit své zisky, stejně tak můžete prohloubit své ztráty. Ztráta může přesáhnout i původní vklad. Proto je důležité vědět, jak řídit své riziko.

Na jakých trzích lze CFD obchodovat

  • Forex – EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, kryptoměny
  • Akciové indexy – DAX, S&P 500, FTSE, Nikkei                                                                 
  • Akcie – Facebook, Apple, Google, BMW, ČEZ
  • Komodity – zlato, ropa i káva
  • ETF fondy – energetika, finanční služby, zdravotnictví, telekomunikace a biotechnologie

Vydělávejte na růstu i na poklesu

Pokud věříte, že cena aktiva bude růst, zadáváte nákupní „long“ pozici a profitujete z každého růstu ceny. Pokud věříte, že cena aktiva bude klesat, zadáváte prodejní „short“ pozici a profitujete z každého poklesu ceny. Pokud se cena pohne opačným směrem, realizujete ztrátu. Jak moc budete v zisku nebo ve ztrátě vždy záleží na vaší velikosti pozice v lotech a na rozsáhlosti tržního pohybu. Tak můžete využít výhod krátkodobých tržních pohybů. Zjistěte si o obchodování více informací.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *