Jak založit bankovní účet v zahraničí?

Pokud máte platební účet jen v České republice, můžete si založit účet i v cizině. Podívejte se, co k tomu potřebujete a zda se vám to opravdu vyplatí.

Pokud potřebujete cizoměnový účet, ze kterého jen čas od času pošlete platbu, zahraniční účet se finančně nevyplatí, i když má nižší poplatky. Počítejte s časem a náklady na jeho otevření i správu a cestami na pobočku. Předem si ověřte, zda daná banka umí posílat autorizační a informační SMS na české mobilní číslo. Není to běžné. Zjistěte si, jak dlouho trvají SEPA platby mezi bankami.

Co je třeba pro otevření účtu v cizině

  • Český cestovní pas.
  • Jako druhý doklad řidičský průkaz a v rámci EU stačí i občanský průkaz.
  • V některých případech se vyžaduje místní kontaktní adresa.
  • Někdy je nutná návštěva pobočky v dané zemi.

Otevření platebního účtu na Slovensku

Otevření platebního účtu na Slovensku je nejjednodušší. Automaticky získáte euroúčet, platby v eurech v ceně účtu a nízké poplatky, které v přepočtu vycházejí asi na 3 Kč. Vyberte si banku a připravte český pas nebo občanský průkaz.

Otevření platebního účtu v Polsku

Bez adresy pobytu v Polsku vám mnohé polské banky účet nezaloží, hlavně ty malé a nízkonákladové. Adresu sice můžete obejít službou „poste restante“, ale neobdržíte zásadní sdělení a při ztracení platební karty narazíte na problém. Prověřte si také co je IBAN a SWIFT kód a kdy a k čemu jej využít.

Doporučujeme větší banky, kde sice nejsou všechny služby bez poplatku, ale není nutná česká adresa. Po založení účtu v polských zlotých můžete provádět levné převody v PLN v Polsku, odchozí platby a příchozí platby včetně zahraničních bývají bez poplatků. Platby v eurech z polských účtů stojí v přepočtu asi 30 Kč.

Otevření platebního účtu v Německu

I v Německu je občas problém s chybějící německou adresou, zvláště u bank ve vnitrozemí a ve velkých městech. Zvolte malé banky v příhraničních oblastech. Bankovní poplatky jsou v Německu běžné a na naše poměry vyšší. Pro otevření účtu musíte zajet do Německa, třeba do Drážďan nebo do Žitavy.

V Chebu, Plzni, v Mariánských Lázních a Plané u Mariánských Lázní funguje česká pobočka německé banky Raiffeisenbank im Stiftland, kde se dá snadno otevřít český i německý účet u jedné banky. V Praze je německá banka Volksbank Lobau-Zittau, kde si můžete otevřít účet a řešit všechny požadavky.

Otevření platebního účtu v Rusku

V Rusku vám otevřou účet větší banky, doporučujeme Alfa Bank. Počítejte s vyššími poplatky včetně poplatků za služby. Účet v Rusku není nezbytný, mnoho lidí má jen platební kartu, na kterou jim chodí peníze, výplata, sociální dávky i důchody, platí s ní a vybírají. Převody z karty na kartu probíhají ihned, ale jsou zpoplatněny. Zpoplatněné převody z banky do banky trvají 2 až 3 dny.

Alternativou ruského bankovního účtu jsou služby internetového portálu Yandex.Money. Lze na něj peníze posílat nebo je čerpat. Bez potíží obdržíte platební kartu a můžete mít i kartu v mobilu pro iOS i Android. Otevření účtu trvá asi 2 měsíce, ale návštěva Ruska není nutná. Přinášíme vám také informace, co je anonymní platební karta a jak ji získat. 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *