Jak na výmaz z registru dlužníků a SOLUS

Zapomněli jste jednou zaplatit nájem, účet za telefon nebo splátku z úvěru? Možná ani netušíte, proč jste vedeni v registru dlužníků. Podívejte se, jak dosáhnout výmazu z registru dlužníků. Pokud dluh splatíte, máte právo na výmaz z registru SOLUS.

Dnes máme pocit, že nás sledují snad všude. Seznamy mapují žadatele o úvěr, platební morálku klientů, aktuální i bývalé dlužníky, což vám může zkomplikovat třeba cestu k bydlení, protože vám banka odmítne poskytnout půjčku, nebo je to třeba půjčka bez registru od nebankovní společnosti. Některé společnosti sice tvrdí, že do registrů nenahlíží, ale většinou to tak úplně není. Registry se kontrolovat musí.

Hlavní registry dlužníků

Banka, jiné finanční instituce, ale i dodavatel energií či mobilních dat vás najde v hlavních registrech dlužníků. Bankovní registr klientských informací – BRKI a Nebankovní registr klientských informací – NRKI obsahuje pozitivní i negativní informace. Registru dlužníků SOLUS ale eviduje jen dluh. Stačí se zpozdit s platbou ve výši 500 Kč a vyšší. Dejte si pozor i na narůstající penále.

Kdy dojde k zápisu do registru dlužníků

Zápis do registrů provede členská společnost sdružení SOLUS po neuhrazení 3 po sobě jdoucích splátek. Výjimkou je začátek smluvního vztahu, kde jde o 2 splátky a na konci smluvního vztahu jde o 1 poslední splátku. Zařazeni budete, i když pro neplacení došlo k zesplatnění úvěru nebo odstoupení od smlouvy.

Jak dlouho trvá výmaz z registru SOLUS

Po splacení dluhů se záznam z registru SOLUS neztratí hned. Vaše jméno bude smazáno až po 3 letech od zaplacení dluhu. Dluhy telekomunikačnímu operátorovi jsou smazány již po roce. Můžete si také poslat žádost o výpis z registru SOLUS. Výpis prostřednictvím SMS zprávy stojí 99 Kč a poštou na dobírku 218 Kč přes aplikaci SOLUS. Požádat můžete i prostřednictvím žádosti o přidělení unikátního osobního čísla SIN za 50 Kč.

Jak zažádat o výmaz

Zaplaťte všechny dluhy u společnosti, která vás nechala zapsat do registru dlužníků SOLUS. Zrušte smluvní vztah s danou společností, pokud je to možné. S ukončením smlouvy zrušte i souhlas se zpracováním osobních údajů touto společností. Požádejte SOLUS o výmaz z registru dlužníků a pokud jste souhlas se zpracováním osobních údajů neposkytli, uveďte to do žádosti o výmaz.

Co dělat při zamítnutí žádosti o výmaz

Pokud jste neúspěšně žádali o výmaz z registru dlužníků SOLUS, po zamítnutí se obraťte na Úřad pro ochranu osobních údajů – ÚOOÚ. Ten na základě stížnosti klienta v roce 2013 rozhodl, že SOLUS musí údaje smazat okamžitě po zaplacení dluhu, pokud klient nesouhlasí s jejich zveřejněním. Souhlas se zpracováním osobních údajů však většina dlužníků nevědomě podepisuje. Často je součástí všeobecných obchodních podmínek smlouvy o úvěr. Lze jej ale kdykoli vzít zpět.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *