Smlouva na dobu neurčitou vs. na dobu určitou

Ptáte se, jaký je rozdíl mezi pracovní smlouvou nebo poměrem na dobu neurčitou a na dobu určitou a zda má zaměstnanec vůbec možnost volby? Podívejme se na to.

Doba určitá a neurčitá

Pracovní poměr na dobu určitou se podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, může uzavírat jen za určitých podmínek. Zákoník tedy preferuje smlouvu na dobu neurčitou a považuje ji za automatickou, není-li doba ve smlouvě sjednána. Důvodem je vyšší ochrana zaměstnance i zaměstnavatele.

Smlouva na dobu určitou

Smlouvu na dobu určitou lze sjednat maximálně na 3 roky a jen 2x opakovat. Celkem jde tedy o 9 let. Když ji chce zaměstnavatel uzavřít vícekrát, musí:

  • jasně specifikovat důvody, které ho k tomu vedly
  • definovat postup při opakovaném prodlužování smlouvy na dobu určitou
  • přesně vymezit okruh zaměstnanců, kterých se dané opatření týká
  • definovat dobu, na kterou se daná smlouva sjednává

Kdy se smlouva na dobu určitou používá

Typickým příkladem opakovaného používání smluv na dobu určitou jsou obory se sezónními pracemi. Důvody jsou v povaze práce a provozních podmínkách. Pokud je vám nabídnuta smlouva na velmi krátkou dobu, v řádu měsíců, může to být i známka toho, že ve výběrovém řízení spíše prošel i z nedostatku lepších uchazečů. Smlouva na dobu určitou se také používá i při záskoku za mateřskou dovolenou.

smlouva

Výhody smlouvy na dobu určitou

Pracovní smlouva na dobu určitou může být výhodná pro obě strany, které si mohou spolupráci vzájemně otestovat. Zaměstnavatel za zaměstnance odvádí daně, když onemocní, má nárok na nemocenskou, což u dohod není. Doba se mu započítává do odpracovaných let na důchod. Pokud spolupráce nevyhovuje, lze smlouvu bez závazků po uplynutí doby určité ukončit a zaměstnanec má čas si najít jinou práci.

Prodloužení pracovního poměru u smlouvy na dobu určitou

Po uplynutí doby, na kterou je smlouva sjednána, dojde automaticky ke skončení pracovního poměru. Pouze u skončení pracovního poměru vymezeného na dobu vykonávání určité činnosti musí zaměstnavatel minimálně 3 dny předem upozornit zaměstnance, že práce budou ukončeny. Je tedy třeba sepsatnovou smlouvu ještě před jejím ukončením. Pokud je se zaměstnavatel se zaměstnancem spokojen, často rovnou se zaměstnancem uzavře pracovní poměr na dobu neurčitou.

Smlouva na dobu neurčitou

Pracovní smlouva na dobu neurčitou se jeví mnoha uchazečům jako výhodnější. Standardně se v ní sjednává výpovědní lhůta 2 měsíce, kterou může případně využít jak zaměstnanec, tak i jeho zaměstnavatel. V obou pracovních smlouvách se obvykle sjednává i zkušební doba, délka dovolené a platový výměr. Podívejte se na rozdíl mezi mzdou a platem.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *