Od 1.1.2025 dochází k pravidelné a každoroční valorizaci reprodukčních hranic. Během prvních 14 dní vaší pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnanci v době nemoci zaměstnavatel náhradu mzdy. Jak se náhrada mzdy počítá?
Náhrada za ztrátu příjmu v důsledku pracovní neschopnosti, ať už v důsledku karantény, nemoci nebo úrazu, bude zaměstnavatelem vyplácena v roce 2025 za pracovní dny v prvních 14 dnech. Ostatní náhrady mzdy za nemoc a podobné situace budou vypláceny po skončení měsíce v obvyklém termínu výplaty.
Kdy vám náleží náhrada
Náhrada mzdy zaměstnanci náleží za pracovní dny, které neodpracoval kvůli pracovní neschopnosti, a to po dobu, kdy je účasten nemocenského pojištění.
Ochranná lhůta pro nemocenské dávky je 7 dní po skončení zaměstnání, což znamená, že pokud zaměstnanec ztratí zaměstnání, má ještě 7 dní ochranu pro nárok na nemocenské dávky.
OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) skutečně nepobírají náhradu mzdy, protože nejsou účastníky nemocenského pojištění ve smyslu zaměstnaneckých podmínek.
Příklad náhrady mzdy u pracujícího důchodce
Pokud penzista pracuje na klasickou pracovní smlouvu na dobu neurčitou, náleží mu hrubá mzda, ze které je odváděno sociální pojištění. V době nemoci má nárok na náhradu mzdy, která se mu vypočítá z průměrného hodinového výdělku.
Příklad náhrady mzdy při práci na živnost
Pokud si živnostník platí dobrovolné nemocenské pojištění, má nárok na nemocenskou dávku, kterou mu vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), a to od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní nedostává žádnou nemocenskou dávku, protože toto období je považováno za čekací dobu, kterou si musí hradit sám.
Pokud si živnostník neplatí dobrovolné nemocenské pojištění, nemůže pobírat nemocenskou dávku, protože není účastníkem nemocenského pojištění.
Výpočet náhrady mzdy v roce 2025
Měsíční částka náhrady mzdy se odvíjí od dosaženého rozhodného příjmu. Vstupním údajem pro výpočet hodinové náhrady mzdy je průměrný výdělek v předchozím čtvrtletí na hodinu. Při výpočtu dochází k redukci průměrného výdělku.
Reprodukční hranice pro účely výpočtu náhrady mzdy při DPC (dočasné pracovní neschopnosti) hodinová:
Rok 2024 | Rok 2025 | |
1. reprodukční hranice pro účely DPN | 256,55 Kč | 271,60 Kč |
2. reprodukční hranice pro účely DPN | 384,83 Kč | 407,40 Kč |
3. reprodukční hranice pro účely DPN | 769,48 Kč | 814,80 Kč |
Pro rok 2025 budou reprodukční hranice pro výpočet náhrady mzdy při dočasné pracovní neschopnosti (DPN) následující:
- První reprodukční hranice: 271,60 Kč – z průměrného hodinového výdělku se započítává 100 %.
- Druhá reprodukční hranice: 407,40 Kč (od 271,60 Kč do 407,40 Kč) – z průměrného hodinového výdělku se započítává 60 %.
- Třetí reprodukční hranice: 814,80 Kč (od 407,40 Kč do 814,80 Kč) – z průměrného hodinového výdělku se započítává 30 %.
- Částka nad třetí reprodukční hranici se již nezapočítává, tedy nezohledňuje se při výpočtu náhrady mzdy za nemoc.
Hodinová náhrada mzdy je 60 % z redukovaného průměrného hodinového výdělku. Legislativou je stanovena nepřímo maximální hodinová náhrada mzdy.