Bývá to často v křížovkách: sběratel mincí na deset? Ano, je to „numismatik“. Jak se ale numismatikem stát? A co všechno by měl začínající sběratel mincí vědět a znát?
Numismatika není jenom samotná sbírka mincí
Sběratelství patří celosvětově k nejoblíbenějším koníčkům. Sbírání mincí ovšem krom zábavy a vyplnění volného času přináší i možnost, jak své hobby časem zpeněžit a skutečně vám může přinést nemalé zhodnocení vložených investic.
Numismatika navíc v posledních letech nabírá na oblibě a s tím, jak roste poptávka, rozšiřuje se také nabídka a trh se sběratelskými mincemi se výrazně rozvíjí. Stát se numismatikem proto snad nikdy nebylo snazší.
Nejprve však bude třeba si odpovědět na několik základních otázek: jak mince vlastně sbírat, podle čeho je vybírat a také jakým způsobem a za jakým účelem sbírku budovat?
Pár tipů pro začínajícího numismatika
Dobrou zprávou do začátku je, že začít se sbíráním mincí nevyžaduje žádné enormní finanční prostředky. Sbírku mincí je možno budovat postupně a její podoba se může odvíjet právě od vašich finančních možností. Vaším prvním sběratelským exemplářem tak nemusí nutně být některá ze zlatých investičních mincí, ale kvalitní sbírku lze vybudovat například i z mincí stříbrných či běžněji dostupných platidel a oběživa z celého světa a různých období historie.
Důležité je se rozhodnout, k čemu by měla vaše sbírka sloužit. Sběratelské portfolio totiž lze stavět na různých kritériích. Klidně můžete sbírat jen ty mince, které se vám líbí. Nebo se můžete zaměřit na mince s vybranými motivy (někdo dává přednost zvířatům, jiný zase námětům historickým), na mince od konkrétních výrobců (mincoven) či z různého období.
Do výbavy každého správného numismatika ale patří též řada nezbytných doplňků, které si časem určitě pořídíte: od ochranných kapslí pro vaše exempláře, přes numismatická alba, mincovní boxy a kazety, až po kvalitní lupu, která vám umožní vychutnat si všechny detaily vašich numismiláčků.