smlouva

Smlouva o zápůjčce ke stáhnutí 2021

Vždy je lepší uzavřít smlouvu, ať už půjčujete cokoliv, nejen finanční prostředky. Ve smlouvě totiž zcela jasně vymezíte svá práva a povinnosti. Podívejte se, jak má vypadat smlouva o zápůjčce a jak se liší třeba od smlouvy o úvěru.

Co je smlouva o zápůjčce

Nový občanský zákoník platný od 1. ledna 2014 pozměnil názvy právních institutů. Ze smlouvy o půjčce vznikla smlouva o zápůjčce. Strany smlouvy o zápůjčce se označují jako zapůjčitel místo věřitele a vydlužitel místo dlužník.

Co je předmětem smlouvy o zápůjčce

Zapůjčuje se věc, která je zastupitelná. Movitou věc lze nahradit jinou věcí stejného druhu. Nejde jen o hotovost, ale i suroviny, potraviny nebo stavební materiál. Vydlužitel věc spotřebuje a vrátí jinou věc stejného druhu. Při zapůjčení peněz nebude vracet přesně stejné bankovky, ale bankovky ve stejné hodnotě.

smlouva

Čím se liší smlouva o zápůjčce

Smlouva o zápůjčce se liší od smlouvy o výpůjčce, o výprose i o úvěru. U smlouvy o výpůjčce jde o věc, která není zastupitelná. U smlouvy o výprose není sjednána doba, na kterou je věc půjčena, a půjčitel ji může žádat zpět kdykoliv. Obě smlouvy jsou bezúplatné. Smlouva o zápůjčce peněz může být sjednána i s úrokem i bez úroku. Smlouva o úvěru půjčuje finanční obnos, který musí být vrácen i s úroky. Nezáleží, zda je to bankovní půjčka nebo třena nebankovní půjčka bez registru.

Náležitosti smlouvy o zápůjčce

Stačí jen ústní domluva, ale lepší je smlouva uzavřená písemně. Ze smlouvy musí vyplývat, kdo je vydlužitel a zapůjčitel, jaká věc je předmětem zápůjčky a zda se smlouva sjednává s úroky nebo bez nich. Vhodné je i sjednat i dobu trvání zápůjčky.  Smlouva vzniká v okamžiku předání zápůjčky, ne při podpisu. Vzor naleznete zde. Zapůjčitel může vydlužiteli předat věc do ruky, nebo mu převézt peníze na účet. Tím se výpůjčka odlišuje od úvěru, který vzniká už při uzavření smlouvy.

Smlouva o zápůjčce ke stáhnutí

Dlužní úpis či zajištění dluhu

Zapůjčitel si může pro jistotu sjednat dlužní úpis nebo zajištění dluhu, například ručením třetí osoby, která vyrovná vydlužitelův dluh při jeho nesplnění.

Postup při vrácení zápůjčky

Pokud doba vrácení není stanovena, smlouva o zápůjčce s úroky musí být nejprve vypovězena. Výpovědní doba je 6 týdnů pro obě strany. U smlouvy bez úroků lze splatit zápůjčku bez výpovědi. U případné dohody lze vrátit zápůjčku ve splátkách. Pokud je vydlužitel v prodlení více než 3 měsíce nebo nevrátil už třetí splátku, může zapůjčitel odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení věci ihned i s úroky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *