Rekvalifikační kurz mzdové účetnictví

Jak napsat motivační dopis + vzor

Motivační dopis je vedle životopisu běžnou součástí procesu výběru zaměstnanců. Jeho cílem je ukázat, proč jste právě vy tím pravým kandidátem na danou pracovní pozici. Podívejte se, jak má vypadat motivační dopis.

Co je motivační dopis

Čeká vászměna povolání? Motivační dopis je krátký dopis na jednu stranu, který popisuje, proč jste ideálním kandidátem na danou pozici. Obvykle se dnes přikládá k životopisu.

Jak psát motivační dopis

Rozsah motivačního dopisu by měl být do jedné strany a dělený na odstavce. Buďte proto struční, výstižní a vyvarujte se gramatickým chybám. Uvádějte hlavičku s vašimi kontaktními údaji a kontaktní údaje firmy, které dopis píšete. Pokud máte grafický životopis, upravte motivační dopis do podobné formy. Při zasílání e-mailem není třeba ho podepisovat. Alternativou je elektronický podpis.

Struktura motivačního dopisu

Základní obsahová struktura motivačního dopisu má 3 odstavce. V prvním odstavci byste měli uvést, proč chcete pracovat pro společnost a proč jste právě vy vhodný kandidát na danou pozici. V druhém odstavci popište své předcházející pracovní úspěchy, doplňte je čísly a konkrétními výsledky. Ve třetím odstavci popište své relevantní schopnosti a dovednosti pro danou pozici s praktickými příklady.

Přizpůsobte motivační dopis konkrétní pracovní nabídce

Na každou pracovní nabídku posílejte upravený a aktualizovaný motivační dopis přizpůsobený dané pracovní pozici, o kterou se právě ucházíte. Vzor motivačního dopisu před odesláním vždy upravte.

Rekvalifikační kurz

Projevte znalosti o firmě

Zjistěte si něco o firmě a uveďte to v motivačním dopise. Personalistu váš zájem osloví. Zmiňte aktuální událost či reklamní kampaň, která vás právě zaujala. Využijte fakta související s pracovní pozicí, na kterou se hlásíte. Vyhněte se ale všeobecným informacím. Prokažte znalost společnosti, do které se hlásíte pozici.

Zaměřte se na to důležité a mluvte pravdu

Klaďte důraz na znalosti a zkušenosti, které jsou důležité pro konkrétní pracovní pozici. Vodítkem je náplň práce, požadavky na zaměstnance, pravomoci a zodpovědnost v inzerátu. Pište o sobě pravdu, nic nepřikrášlujte a připravte si zdůvodnění pro každý bod.

Uveďte důvod pro osobní setkání

Zmiňte důvod pro osobní setkání s vámi a při jeho plánování buďte ochotni přizpůsobit se nabídnutému času. Na závěr motivačního dopisu uveďte souhlas se zpracováním osobních údajů. Společnost může žádost zařadit do databáze uchazečů a oslovit vás, pokud se v budoucnu uvolní vhodná pracovní pozice.

Vynechejte své požadavky

Neklaďte si žádné podmínky, požadavky na plat nebo flexibilní pracovní dobu. Podívejte se, jaký je rozdíl mezi smlouvou na dobu neurčitou vs. dobu určitou a dohodou o provedení práce a proberte to až na osobním setkání. Nezmiňujte se o bývalém zaměstnavateli, neuvádějte důvod odchodu z posledního zaměstnání a myslete na to, že na to bude čas na pracovním pohovoru. Prohlédněte si vzor motivačního dopisu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *