Jak ušetřit

5 tipů, jak finančně ustát rok 2023

Co se týče peněz, byl rok 2022 pro většinu domácností docela „fičák“. Nahoru šly ceny energií, potravin, bydlení i úroky půjček. Ale řada nákladů se teprve pořádně sečte a podtrhne až v roce 2023. Pokud máte obavy, že v příštím roce byste zhoršování ekonomické situace nemuseli zvládnout, projděte si 5 rad od odborníků na domácí finance.

Inflace nás aktuálně nešetří. Stravování, bydlení, energie, paliva – to všechno meziročně zdražilo o čtvrtinu. Výrazně rostly ceny i dalších položek, bez kterých se neobejdeme ani den. Data Českého statistického úřadu ukazují, že třeba za potraviny utratíme o 21 % více než před rokem, za dopravu o 17 %.

Jakkoli byl růst cen v roce 2022 rekordní, ekonomové věří, že v následujícím roce bude líp. Řečí čísel: Inflace 18,1 % prý zpomalí na průměrných 9,7 %. Jak přesně se prognózy vyplní, to ještě uvidíme.  Už teď ale můžeme dělat něco proto, aby nás rok 2023 finančně nebolel víc, než je nutné.

1. Šetřete s energiemi  

V průměrném rodinném rozpočtu tvoří energie dohromady s bydlením zhruba čtvrtinu celkových nákladů – to je ohromný potenciál pro úspory. Nejefektivnější je zaměřit se na vytápění, které je na energie mnohem náročnější než třeba osvětlení nebo provoz domácích spotřebičů.

Není žádné tajemství, že u topení platí, co stupeň dolů, to úspora zhruba 6 % nákladů. Přesto v Česku ještě pořád každá třetí domácnost přetápí. Pokud nebydlíte v novostavbě, rozhodně popřemýšlejte i nad tím, jestli vám teplo někde zbytečně neutíká. Zateplením nebo výměnou oken a dveří můžete ušetřit až 85 % nákladů na vytápění. Ale to je samozřejmě dlouhodobější projekt, jehož nákladnost se vrátí až časem.

Rok 2023 bude o počítání toho, kde ušetřit, a jak zvládnout vyšší výdaje především za energie.

2. Odkládejte si peníze na spoření

Jedním z následků inflace jsou rostoucí úrokové sazby. A to nejen u půjček, ale i u spořicích účtů nebo termínovaných vkladů. Zatímco ještě loni bylo celkem jedno, jestli si peníze odkládáte na spoření nebo je necháváte jen tak „ležet“, dnes na tom záleží. A to tak, že velmi. Na rozdíl od běžných účtů, kde se sazby skoro nehnuly, na spořicích účtech není na konci roku 2022 problém dostat se nad 4 %, ale někde i nad 5 % ročně.

Odborníci na domácí finance doporučují posílat si na spořicí účet všechny peníze, které přesahují běžné měsíční náklady, a postupně si z nich vytvořit finanční rezervu. Ta by měla být tak vysoká, abyste z ní v případě výpadku příjmů mohli vyžít aspoň půl roku.

3. Nepůjčujte si na malichernosti

Nemusíme mít všechno hned. Když chceme něco, co nepotřebujeme za každou cenu, vyplatí se nejdřív našetřit. Zní to samozřejmě, data o spotřebním chování Čechů ale naznačují něco jiného. Podle České bankovní asociace se 26 % Čechů neváhá zadlužit kvůli elektronice, jako jsou televize, počítače nebo mobilní telefony.

Obecně platí, že půjčovat bychom si měli jen na to, co opravdu potřebujeme. To u nového iPhonu nebo televize s větší úhlopříčkou většinou neplatí. I u elektroniky jsou ale výjimky. Pokud není jiná možnost, vzít si úvěr třeba na počítač pro studenta střední školy není nic špatného.

Prostor pro velké spontánní nákupy? V roce 2023 příliš nebude. A odborníci radí spíše zdrženlivost.

4. Zjistěte si, na jakou pomoc máte nárok od státu

Příspěvek na bydlení, přídavky na děti, dávky v hmotné nouzi a další státní pomoc. Pokud splňujete podmínky pro jejich získání, nestyďte se o ně požádat. Od toho tu jsou. Kvůli prudkému růstu nájmů se v roce 2022 nejvíc mluvilo právě o příspěvku na bydlení. Nejde o žádnou almužnu – čtyřčlenná rodina v hlavním městě může získat i 22 495 Kč měsíčně.

Jestli a na které další dávky státní sociální podpory dosáhnete, si snadno spočítáte na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.

5. Konsolidujte své půjčky

Jakmile hrozí problémy se splácením, jen každý šestý Čech by je řešil konsolidací svých půjček. Vyplývá to z nového průzkumu České bankovní asociace a je to docela škoda. Jakkoli zní konsolidace na první poslech složitě a náročně, není tomu tak. Zařídit si konsolidaci je jednodušší, než si možná myslíte. Může vám pomoct, dokonce i když své splátky dokážete držet na uzdě.

U mnoha bank si o konsolidaci snadno požádáte přes internet. A v Hello bank! třeba i bez toho, aniž byste měli v této bance účet.  Do online kalkulačky tu jen napíšete celkovou částku, kterou chcete konsolidovat, přidáte pár údajů o sobě a zbytek s vámi dořeší operátor po telefonu.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *