Nové energetické štítky spotřebičů – co se změnilo?

Spotřebiče si vybíráme podle ceny, designu, funkcí i údajů na energetickém štítku. Podoba energetických štítků se mění. Přečtěte si, co se mění a u kterých spotřebičů.

Od 1. března 2021 jsou některé kategorie elektrospotřebičů označeny novými energetickými štítky, aby byly více přehledné. Nové štítky zohledňují novější zařazení výrobků do energetických tříd. Zjednodušená škála energetických tříd s upravenými piktogramy přinese přehledné informace o příslušné energetické třídě, spotřebě energie a základních parametrech výrobku.

Proč se mění energetické štítky

Energetické štítky pomáhají při výběru úsporných spotřebičů. Většina produktů na trhu byla doposud zařazená do nejúspornějších energetických tříd A+, A++ a A+++, čímž se rozdíly dost stírají. Hodnoty na novém energetickém štítku vycházejí z nových testovacích metod a lépe odrážejí chování spotřebitelů. Deklarované hodnoty spotřeby nyní lépe odpovídají skutečné spotřebě v domácnosti spotřebitele.

Srozumitelnější piktogramy

Novým štítkem jsou označeny chladničky, mrazničky a vinotéky. Nové štítky dostanou i chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí, tzn. komerční chladničky používané v prodejnách a prodejních automatech. Dále pračky, kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, monitory a elektronické displeje. Svítidla dostanou nové štítky od 1. 9. 2021.

Plusy na energetických štítcích končí

Nový energetický štítek představuje nové energetické třídy. Sedmistupňová barevná stupnice je zachována, ale zmizí třídy se znaménkem plus. Ty budou nahrazeny jednotnou energetickou stupnicí spotřeby od A do G. Nový energetický štítek zpřísňuje zařazení výrobků do nejlepší energetické třídy. Třídy A a B zůstanou prakticky volné pro další inovace a nové energeticky účinnější spotřebiče. Spotřebiče z nejúspornější třídy A+++ se posunou do třídy C, D nebo E.

Nové užitečné údaje

Nový štítek neuvádí jen údaje o spotřebě elektrické energie, ale i další údaje formou snadno srozumitelných piktogramů a údajů. Například informaci o spotřebě vody na každý mycí nebo prací cyklus, skladovací kapacitě či hlučnosti. Novinkou je informace o délce trvání programu praní nebo mytí. Pračky se sušičkou budou mít informace o délce programu praní s následným sušením a zvlášť pouze pro praní. Získáte více informací pro případ, že jej bude používat hlavně pro praní.

Více informací o výrobku díky QR kódu

Nově bude součástí štítku také QR kódy v pravém horním rohu. Stačí jej naskenovat smartphonem či tabletem a dostanete se do online databáze EPREL, která vám umožní přesnější srovnání jednotlivých výrobků. Databáze bude sloužit i k lepší kontrole dodržování předpisů.

Než nastoupí nové štítky

Od 19. 3. 2021 by sice nové energetické štítky měly být všude, ale nemusí se to stihnout. Pokud má nový produkt 2 energetické štítky, nejedná se o chybu. Do 28. 2. 2021 jsou výrobci povinni k výrobku přikládat původní i nový štítek s QR kódem.  

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *