Existuje pár pravidel daných zákonem, kterými se musí řídit. Tato pravidla upravuje občanský zákoník v § 1475–1720 zákona č. 89/2012 Sb. (dědické právo).
Kdo může sepsat závěť
Závěť může sepsat každý, kdo je svéprávný a způsobilý k právnímu jednání a je starší 15 let . Pokud zůstavitel není plnoletý, a je mu 15 až 17 let, je třeba závěť sepsat formou veřejné listiny u notáře . Projev poslední vůle musí být učiněn dobrovolně, bez donucení, srozumitelně , čitelně a jednoznačnými větami a určitě , tedy určit konkrétní dědice celým jménem a datem narození.
Závěť nemůže být pořízena ani zástupcem s plnou mocí. Výjimkou je sepsání závěti osobou starší než 15 let , která ještě není plnoletá a osobou s omezenou svéprávností . V obou případech je třeba závěť napsat formou veřejné listiny . Osoba s omezenou svéprávností z důvodu duševní nemoci může závěť sepsat, pokud je uzdravena do té míry, kdy je schopna projevit vlastní vůli. Hodit se vám může i rada, jak vyplnit daň z nemovitosti .
Kdy je závěť neplatná
Závěť je neplatná , pokud je po smrti zůstavitele k dispozici více závětí a není jasné, která byla sepsána jako poslední. Závěť je neplatná i v případě, kdy je sepsána vlastní rukou a ze závěti je zřejmé, že obsah a text nemají stejný rukopis . Před smrtí může dědictví vyřešit darovací smlouva .
Jaké jsou možné způsoby sepsání závěti
Holografní závěť – soukromá listina
Závěť napsaná a podepsaná vlastní rukou zůstavitele. Zůstavitel nesmí přijmout pomoc ani ve chvíli, kdy by tím byl jakkoliv ovlivněn jeho rukopis. Pokud se na první pohled písmo textu závěti a podpisu liší v základních atributech, je notář povinen poslední vůli prohlásit za neplatnou.
Alografní závěť – soukromá listina
Vyžaduje jen podpis zůstavitele, ne jeho sepsání. Připouští pomoc jiné osoby při vedení ruky u podpisu . Podmínkou je prohlášení , které musí vyslovit zůstavitel před dvěma svě dky, kterým potvrdí, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Zůstavitel to může potvrdit celou větou nebo stačí, že odpoví „ano “ na otázku, zda tomu tak je. Závěť může být sepsána i online .
Závěť sepsána u notáře – veřejná listina
Závěť ve formě veřejné listiny , tedy notářského zápisu , může pořídit každý zůstavitel, pokud je tomu způsobilý . Ten, kdo ji sepisuje, má zákonnou povinnost přesvědčit se o tom, že se tak děje s rozvahou , vážně a bez donucení .
Závěť pořízená s úlevami
Privilegovaná závěť určená pro osoby, které se nacházejí v ohrožení života , tedy ve válce či při živelných pohromách, a nejsou schopny závěť zaznamenat tradičním způsobem.
Závěť ústní před 3 svědky – omezená platnost 2 týdny Závěť zaznamenaná starostou obce , na jejímž území se zůstavitel nachází – omezená platnost 3 měsíce Závěť pořízená na palubě námořního plavidla, letadla či ve válce před velitelem vojenské jednotky ČR – omezená platnost 3 měsíce
Náležitosti závěti
Uvést celé jméno , datum narození i trvalé bydliště , určit jednoho dědice nebo více dědiců včetně jejich data narození a jednotlivých částí dědictví , které jim budou náležet procenty nebo určením konkrétních věcí , které jednotlivým dědicům připadnou. Vlastnoruční podpis zůstavitele a datum pro předejití právním nejasnostem v budoucnu. Využít můžete Vzor závěti .
Kdo musí být v závěti zmíněn?
Nepominutelní dědicové, tedy vlastní děti. Každé vlastní dítě musí ze zákona dědit minimálně část dědictví, tedy povinný díl. V případě, že nechcete, aby dítě dědilo, je možné ho vydědit. Tento složitý proces je lepší vždy řešit s notářem či advokátem, aby byl proveden správně a platně.
Co se stane, když zemřu bez závěti?
Pokud někdo zemře bez závěti, jeho majetek se rozdělí podle Zákona o dědických třídách.