jak_snížit_náklady_na_auto_budik_bmw_PR

Opravy aut zdražují a s nimi i ceny pojištění – jak snížit náklady na auto?

V dnešní době svět prochází spoustou změn, což se promítá také do sféry financí. Zdražování je v podstatě na denním pořádku a letos se mu nevyhnou ani pojišťovny, tedy alespoň co se týče povinného ručení. 

Ceny náhradních dílů, práce i energií stoupají vzhůru, což přirozeně zvedá i hodnotu škod způsobených na silnicích. Proti tomu se pojišťovny brání a plánují v roce 2022 navýšit ceny pojistného o 5–7 %.

Náklady na provoz auta tedy ještě vzrostou, to ale neznamená, že neexistuje prostor na úspory. Proto jsme pro vás připravili několik tipů, jak můžete na provoz auta ušetřit.

Nepřeplácejte na povinném ručení

Zdražování sice ceny povinného ručení navýší, to ale neznamená, že musíte zbytečně přeplácet. Situaci můžete naopak využít k tomu, abyste si udělali průzkum trhu a zjistili, jestli nemůžete u jiné pojišťovny dostat lepší podmínky. 

K průzkumu dostupných nabídek můžete využít online kalkulačku povinného ručení. Zadáte do ní pouze pár osobních údajů a SPZ vašeho vozu a během chvilky budete mít před sebou dostupné varianty pojištění. 

Změnu pojišťovny je ale potřeba dobře naplánovat. Odstoupit od smlouvy bez sankcí totiž můžete jen za určitých situací – například právě při zvýšení ceny pojistného nebo předtím, než zaplatíte povinné ručení na další rok. Veškeré informace o ukončení povinného ručení najdete tady

Při výběru nové pojistky pak nekoukejte jen na cenu, ale také na nabízené služby. Dražší nabídky totiž často přicházejí s nadstandardními službami, za které se vyplatí si pár stovek ročně připlatit. 

Dodržujte pravidelný servis

Čím lépe se o vaše auto staráte, tím menší je pravděpodobnost, že budete muset řešit nákladné opravy. Určitě doporučujeme dodržovat pravidelné výměny filtrů a oleje. Nikdy nešetřete ani na pneumatikách. Cena přezutí nebo pravidelné kontroly se nedá srovnávat s náklady, které by vás potkaly v případě nehody nebo poruchy auta.

Šetřete chytře na pohonných hmotách

Asi nemusíme připomínat, že všudypřítomné zdražování zasáhlo také pohonné hmoty. Stále však můžete při tankování ušetřit. Zaprvé určitě netankujte na dálnici, tam jsou ceny na litr zpravidla i o tři koruny dražší než na běžných čerpacích stanicích. 

S vyššími cenami se setkáte také ve městech, zejména pak v Praze. Až tedy budete mít cestu někam dál a narazíte na benzínku, natankujte plnou nádrž. Pozor si také dejte na to, že nejnižší cena za litr nemusí znamenat největší úsporu. Na levnějších čerpacích stanicích najdete benzín nebo naftu klidně i o korunu levnější. Palivo však nemusí být tak kvalitní, což znamená, že s ním pak ujedete méně kilometrů. A opravdu nekvalitní pohonné hmoty mohou dokonce poškodit váš motor. Raději tedy tankujte jen u ověřených prodejců.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *