Jestliže jste v minulém roce nabyli, darovali, prodali nebo jinak pozbyli nemovitou věc, čeká vás placení daně z nemovitosti. Jak na vyplnění formuláře vám poradíme v našem návodu.
Kdo platí daň z nemovitosti
Pokud jste nově nabyli do svého vlastnictví pozemek , zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku , musíte podat přiznání k dani z nemovitých věcí .
Daň z nemovitých věcí se platí do 31. května , v případě roční daně nad 5 000 Kč je to ve 2 stejně vysokých splátkách během května a listopadu . Poplatníci provozující zemědělskou výrobu a chov ryb mají termín posunutý do 31.8. a 30.11.
Daňové přiznání podávají i ti, kteří nemovitou věc darovali díky darovací smlouvě , prodali či jinak pozbyli . Pokud vám nějaká nemovitá věc zbyla, podáte dílčí daňové přiznání . Pokud jste všechny nemovité věci v daném kraji pozbyli, doručíte na FÚ písemné oznámení . U družstevních bytů jde o převod členských práv a v KN je vlastníkem družstvo.
Daň je třeba daň zaplatit do 31. května. Daň z nemovitých věcí upravuje zákon č. 338/1992 Sb.
Formulář k dani z nemovitosti má bleděmodrou barvu . Odevzdává se osobně na podatelně příslušeného územního pracoviště, poštou nebo datovou schránkou . Můžete také využít online finanční úřad , přes který se dostanete do Daňové informační schránky plus . Zde lze učinit podání vůči správci daně, aniž byste museli mít certifikát či datovou schránku. Přihlásíte se přes Identitu občana pomocí elektronického OP s čipem , službu MojeID nebo Bankovní identitu . Podívejme se jak vyplnit daňové přiznání.
Údaje pro výpočet daně
Pokud např. nesezdaný pár koupí na půl byt v kraji, kde nemovitost nevlastnil, stačí znát adresu bytu neboli jednotky . Tu dohledáte v katastru nemovitostí přes vyhledání pomocí ulice a č. p. / č. or . Dozvíte se číslo jednotky , parcelní číslo , číslo katastrálního území i výměru podlahové plochy , kterou vyčtete z pole podíl na společných částech . Číslo před lomítkem je vyjádřeno na setiny metru .
Daň z nemovitosti je příjem obce, nikoli státu. Z výnosu daně se opravují komunikace, udržují parky a podobně.
Jak vyplnit daňové přiznání
Podání můžete učinit elektronicky na adisepo.mfcr.cz přes Elektronická podání pro finanční správu , kde nejdete Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí . V oddíle Záhlaví vyplníte FÚ , kam spadá nemovitost a rodné číslo bez lomítek . Pokračujte I. oddílem . Fyzická osoba zadá jméno , adresu trvalého bydliště a RČ se propíše. Přidáte kontaktní telefon a e-mail .
V oddíle III. – stavby a jednotky zadáte údaje z KN. Jako předmět daně vyberte R – Zdanitelná jednotka slouž. pro bydlení (byt), doplníte název katastrálního území , číslo popisné a evidenční , parcelní číslo , rok dokončení stavby (pokud jej znáte) a právní vztah , tedy V jako vlastník nebo SV jako spoluvlastník .
TIP: Pokud pracujete v zahraničí a nenašli jste v tomto článku odpovědi na vaše problémy, zkuste se obrátit na odborníky, kteří vám pomohou s vrácením daní ze zahraničí. Například firma tj-legal.cz řeší mimo jiné daně z Rakouska .
V oddíle III., výpočet daně z nemovitosti v elektronické verzi formuláře do řádku č. 310 zadáte výměru a výpočet se provede sám . Společné vlastnictví zohledníte v řádku č. 323 zlomkem 1/2 . Pak kliknete na oddíl Závěr a Protokol chyb . Pokud je to v pořádku, podání odešlete a vytisknete si tzv. E-tiskopis , tím se podání podepíše a stačí jej do 5 pracovních dnů podat na příslušný FÚ, nebo ho poslat datovkou. Pak už stačí v termínu odeslat finance a máte povinnost splněnou.
Související příspěvky '
25 Zář
Pokud jste zjistili, že můžete své vozidlo pojistit levněji, můžete přejít k jiné pojišťovně. Žádost o výpověď...
05 Zář
Závěť je důležitý dokument, který ovlivňuje, jak bude naloženo s naším majetkem po naší smrti. Poslední vůli by měl mít...
01 SRP
Celá řada firem kvůli tíživé situaci v posledních letech začala více propouštět a svým zaměstnancům rozdává výpovědi...
20 KVě
Zkušební doba se sjednává v pracovních smlouvách, aby chránila zaměstnavatele i zaměstnance. Během této doby mohou obě strany...
25 BřE
Při rozchodu a rozvodu je vždy nutné určit péči o děti a s tím spojenou vyživovací povinnost. Tyto úkony nejčastěji...