Narazíte na nečekané finanční výdaje, nebo se vám zrovna nedaří v práci, a neštěstí je na světě. Vše má ale své řešení. Tím může být půjčka, nebo v těch vážnějších případech i státní podpora. V obou případech se ale nevyhnete dokládání příjmů. Jak na něj a kde se bez něj neobejdete?
Jste bez práce? S půjčkou to budete mít složité
Pokud se nacházíte v tíživé finanční situaci, nemá smysl věšet hlavu a na vše rezignovat. Naopak je mnohem lepší postavit se problémům čelem a začít jednat. Vytrhnout trn z paty vám může úvěr, který si můžete sjednat jak krátkodobě, tak i dlouhodobě.
Většina bank a nebankovních společností od vás bude vyžadovat doložení příjmů a věřte, že dokážou být pořádně neústupné. To však může představovat problém pro klienty, kteří v nedávné době přišli o část svých příjmů nebo dokonce dostali výpověď z práce.
Pokud jste na tom podobně, nemusíte ztrácet čas vyplňováním žádostí o úvěr u tuzemských bank. Stejně jako všichni poskytovatelé půjček se totiž musí řídit podmínkami České národní banky, která jim zakazuje půjčovat klientům bez dostatečných měsíčních příjmů.
Poslední nadějí jsou pro vás nebankovní společnosti, u kterých je možné vyřízení půjčky bez potvrzení příjmu. Nenechte se však oklamat názvem. Příjem zde také budete muset doložit, jen k tomu nebudete potřebovat potvrzení od zaměstnavatele – obvykle stačí výpisy z bankovního účtu.
Máte tedy šanci půjčku získat i v případě, že jste aktuálně ve zkušební době nebo chodíte na brigádu. Vždy ale platí, že byste si měli sjednávat úvěr pouze v případě, že jste si jisti, že ho budete schopni řádně splatit.
Doložení příjmů vám může prospět, ale někdy i uškodit
Jestliže se rozhodnete požádat o bankovní půjčku či některý ze státních příspěvků, budete muset doložit své příjmy. K samotnému doložení lze přistoupit hned několika způsoby, přičemž jeho výběr je zpravidla na poskytovateli.
Běžně je k tomuto účelu využíváno potvrzení příjmů, které má podobu krátkého formuláře. Ten předáte svému zaměstnavateli, který ho vyplní a podepíše, čímž potvrdí, že vás zaměstnává a pravidelně vám vyplácí mzdu. Možnou alternativou u OSVČ je poslední daňové přiznání.
K potvrzení můžete využít i výpisy z bankovního účtu či výplatnice – běžně vás může poskytovatel požádat o jejich doložení za poslední dva až tři měsíce (u státní podpory jich může být i více). Doložení příjmů pro vás ale může mít jak pozitivní, tak i negativní důsledky.
Výše příspěvků či půjčky se často odvíjí od výše vašich příjmů, je tedy možné, že po jejich doložení bude vaše žádost zamítnuta. Navíc velmi záleží i na tom, o co zrovna žádáte. Pokud budete žádat například o příspěvek na bydlení, bude vaším cílem vykázat co nejnižší možné příjmy. Naopak u žádosti o úvěr budete usilovat o co nejvyšší příjmy, díky čemuž bude vyšší i vypůjčená částka.
Když dojde na státní příspěvky
Pokud si podáte žádost o příspěvek na bydlení, přídavky na děti nebo jinou státní podporu, příjmy musíte většinou dokládat pravidelně, a to po celou dobu čerpání příspěvku. Za příjmy se pak považuje nejen klasická výplata, ale také dávky nemocenského a důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti, rodičovský příspěvek, výživné a přídavek na dítě či jiné státní příspěvky.
Většinou dokládání probíhá čtvrtletně, a to prostřednictvím příslušného formuláře, který lze vyplnit i online. V případě příspěvků na bydlení se formulář vyplňuje za každého člena domácnosti zvlášť.
Usnadněte si práci pomocí moderních technologií
S doložením příjmů vám mohou pomoci i moderní technologie, které náš život ovlivňují prakticky každý den. Někteří podnikatelé, a to zejména banky, nabízí možnost použití takzvané bankovní identity, díky které se můžete vyhnout zbytečnému papírování a ušetřit drahocenný čas.
Ve zkratce se jedná o váš online občanský průkaz, kterým se můžete prokázat kdekoli na internetu. Jednoduše tak budete komunikovat například s úřady, finančními institucemi či pojišťovnou. Její sjednání je navíc jednoduché a jediné, co k němu budete potřebovat, je vlastní bankovní účet a přístup k internetovému bankovnictví.
Přístup k bankovní identitě aktuálně poskytuje:
- Air Bank,
- Česká spořitelna,
- ČSOB,
- Komerční banka,
- MONETA Money Bank,
- Raiffeisenbank.
Následně se k ní můžete přihlásit skrze portál občana, který vás sám navede k přihlašovacímu formuláři. Ihned poté ji můžete začít využívat například k ověřování své identity, potvrzení příjmů, podání žádosti o nový řidičský průkaz, zřízení datové schránky a spoustě dalších úkonů.