Svět rychlých, nebankovních půjček bez kontrol registru se v poslední době dost změnil. Jak to tedy dnes s takovými půjčkami vypadá a jak je můžete získat?
Ještě nedávno vypadaly tzv. půjčky bez registru o dost jinak a byly velmi populární. Většinou šlo o nabídky mnoha vzniklých nebankovních společností, které své klienty velmi lehce nalákaly na tvrzení, že žádný z centrálních registrů dlužníků nekontrolují. Díky tomu jste rychlou půjčku mohli klidně získat i v případech, kdy jste v některém z těchto registrů byli uvedeni a zapsáni. Dnes je ale ze zákona vše jinak.
Aktuálně platná novela zákona
Podle aktuálně platné novely zákona došlo ke změně a nyní už všechny bankovní i nebankovní společnosti musí povinně tyto centrální registry dlužníků kontrolovat a od svých klientů vyžadovat potvrzení o příjmu. Mnoho zadlužených lidí totiž v minulosti své finanční problémy často řešili tím, že si opakovaně zřizovali další a další půjčky, které samozřejmě nedokázali splácet. Toto nesplácení vedlo ke značným exekucím. Zákonodárci proto proti tomu zasáhli a vydali novelu zákona.
Jakou má osoba zapsaná v registru šanci na získání půjčky v bance
Pokud jste uvedeni v některém z registrů dlužníků, u bankovních společností je získání půjčky zcela nemožné. Klasické bankovní domy mají stanoveny své přísné podmínky pro poskytování úvěrů a není žádnou výjimkou, že na půjčku často nedosáhnou ani lidé s prokazatelným stabilním příjmem. Zbývají nebankovní úvěry. Nejčastěji se nahlíží do Centrálního registru úvěrů (CRÚ), Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům (SOLUS) nebo třeba Bankovní registr klientských informací (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI).
Jaká šance na získání půjčky je u nebankovní společnosti
Některé nebankovní společnosti mají i nadále nastaveny své podmínky pro zřízení nového úvěru poměrně benevolentně. Registry dlužníků sice kontrolují, ale každou žádost posuzují na základě individuálního šetření. Pak má tedy žadatel jistou šanci na získání úvěru vlastně vždycky, pokud současně splňuje ostatní podmínky pro poskytnutí úvěru. Nebankovní půjčky jsou ale často dost drahé a nevýhodné. Je tedy nutné racionálně zvážit, zda se jedná opravdu o vhodné a nutné řešení situace.