ISO certifikát co je to a jak jej získat

Proč si požádat o ISO certifikát a jak ho získáte?

Podnikatelé to dnes nemají vůbec jednoduché. Proto musíte získat všechny konkurenční výhody, které existují. Jednou z nich je také certifikace. Získat můžete obecné i odborné dokumenty, které potvrdí vaši kvalitu, spolehlivost a bezpečnost při práci. Ze základních osvědčení si můžete požádat o ISO:

  • 9001 – kvalita produktů a služeb,
  • 45001 – ochrana zdraví zaměstnanců a jejich bezpečnosti při práci,
  • 14001 – zásady ochrany životního prostředí.

Co to je?

Podívejme se konkrétně na poslední uvedený dokument. Uvažujete o ISO 14001? V dnešní době je hodně aktuální. Zabývá se standardem pro systémy environmentálního managementu (EMS). To znamená, že hlídá udržitelnost vaší společnosti, recyklování materiálů a další prvky. Zelený přístup k podnikání je přitom dnes pro mnoho klientů velmi důležitý.

Proč zvážit certifikát?

Největší výhodou certifikace je fakt, že získáte důvěru klientů. To vám přinese nejen novou klientelu, ale také vyšší zisky. Jestli plánujete ISO certifikaci, musíte podstoupit několik zásadních kroků a také se připravit na to, že budete muset udělat několik zásadních změn ve své společnosti.

Nesmíte také předpokládat, že vám osvědčení zůstane navždy. Vždy si musíte hlídat aktuální environmentální předpisy a držet se jich. Na druhou stranu ušetříte, protože snížíte odpady a náklady na energie. A budete motivovat zaměstnance, protože uvidí vaši snahu o zdravější planetu. Uvidíte, že celé fungování firmy půjde mnohem lépe.

Kroky k získání certifikátu

V první řadě se podívejte, co po vás úřad očekává. Naplánujte si změny, které musíte udělat. Seznamte se všemi změnami své zaměstnance, vše monitorujte a nechte vedení, aby samo provedlo přezkoumání. Potom kontaktujte úřad a požádejte o audit z jejich strany. Jakmile přijdou na kontrolu a zjistí, že jste všechny podmínky splnili, získáte certifikát.

Zdroj obrázku: WrightStudio / stock.adobe.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *